ЗАСІДАННЯ
ІНІЦІАТИВНОЇ ТВОРЧОЇ ГРУПИ МОЛОДИХ
ПЕДАГОГІВ
ІЗ
ВПРОВАДЖЕННЯ ІГРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ
ДІЛОВА
ГРА
Тема: «Конструктор ігрових технологій»
Мета:
·
ознайомити учасників з
науково-теоретичним підґрунтям ігрових технологій, розкрити специфіку педагогічних
умов для організації і застосування ігрових технологій при вивченні української
мови і літератури;
·
залучити молодих
фахівців до участі в практичних заняттях із упровадженням ігрових
технологій;
·
впливати на формування
активної професійної позиції щодо вироблення власних підходів до необхідності
застосування ігрових технологій при вивченні української мови і літератури.
Вид заход: засідання творчої групи
молодих педагогів
Тип заходу: ділова гра
Епіграф:
«… у грі розкривається перед дітьми
світ, творчі можливості особистості. Без гри немає і не може бути повноцінного
дитячого розвитку. Гра – це величезне світле вікно, через яке в духовний
світ дитини вливається життєдайний потік уявлень, понять про навколишній світ. Гра – це іскра, яка запалює вогник
допитливості та зацікавленості».
В. О. Сухомлинський
ПЛАН
ПРОВЕДЕННЯ ДІЛОВОЇ ГРИ
№ з/п
|
Зміст питання
|
І.
Етап підготовки до ділової гри
|
|
1.
|
Загальний опис
ділової гри. Інструктаж щодо правил проведення, регламенту ділової гри.
|
2.
|
Поділ
учасників на проблемні дослідницькі міні-групи.
|
3.
|
Визначення
задачі діяльності групи.
|
ІІ.
Етап проведення ділової гри
|
|
4.
|
Групова
робота над завданням. Робота з джерелами.
|
5.
|
Мозковий штурм (аналітична частина).
|
6.
|
Складання алгоритму (технологічної схеми) використання ігрових
технологій
|
III. Етап
аналізу й узагальнення
|
|
7.
|
Закінчення гри. Аналіз роботи, рефлексія
|
ХІД
ДІЛОВОЇ ГРИ
І. Етап
підготовки до ділової гри
1. Загальний
опис ділової гри (1-2 хв.)
Ділова
гра «Конструктор ігрових технологій» проводиться з метою вироблення навичок
практичного застосування ігрових технологій молодими педагогами на уроках
української мови і літератури.
Правила
проведення гри: гра проводиться у три
етапи: 1-й етап – формування проблемних міні-груп, 2-й етап – виконання практичних
і рольових завдань, 3-й етап – узагальнення результатів гри, складання алгоритму використання ігрових технологій.
Задачі проблемних
міні-груп: визначити доцільність
використання дидактичних ігор різних видів на певних етапах уроку та
обгрунтувати свій вибір
ІІ. Етап
проведення ділової гри
1. Поділ учасників на проблемні
міні-групи, вибір назви групи (2-3 хвилини). Учасники гри
розподіляються на групи за методом випадкового
вибору. Пропонуємо учасникам гри зробити розрахунок на «перший – другий
– третій». Далі учасники розподіляються за групами залежно від названого
номера.
2. Ігрове завдання (5 хв.).
Розглянути конспект уроку та різні види дидактичних ігор, які пропонується
використати на різних етапах цього уроку. Заповнити технологічну карту уроку. Презентувати
результати роботи, обгрунтувавши вибір певної гри.
Група №
1
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 5 клас
Тема. Іменники — назви істот і неістот. Іменники загальні
й власні
Мета: розширити знання учнів про іменник як частину мови,
сприяти зміцненню навичок розрізняти
назви істот і неістот, визначати власні та
загальні назви; формувати вміння знаходити власні й загальні назви у
текстах; розвивати творчі вміння використовувати різні категорії іменників у
власних висловлюваннях; пробуджувати
інтерес до походження
свого роду, прізвища,
імені; прищеплювати любов
до української мови. Обладнання:
підручник, таблиці.
Внутрішньопредметні зв’язки:
— лексикологія і фразеологія: засвоєння
нових слів на позначення осіб, предметів, явищ, прислів’їв, крилатих висловів;
—
культура мовлення і стилістика: використання в мовленні іменників —
синонімів, омонімів.
Міжпредметні зв’язки:
історія України, географія, література.
Тип уроку: урок
формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчання школярів
1.1.
Організаційний момент
1.2. Перевірка
домашнього завдання
1.3. Оголошення
епіграфа уроку й робота з ним
Взагалі без іменння ніхто між людей не буває.
Хто б
не родився на
світ – родовита людина чи
проста,
Кожного з
них, породивши,
Іменням батьки
наділяють.
Гомер
ІІ. Повідомлення теми
та мети уроку
А
відгадайте-но: що я таке?
Всі хочуть,
як народиться дитина,
Щоб я
було красиве і
дзвінке,
Бо носить
все життя мене
людина. (Ім’я )
Яке твоє
ім’я, прізвище, хто
твої батьки, де
живеш? – це перше, що
запитують людину, знайомлячись. І кожен
називає своє ім’я,
не задумуючись, чому
він так зветься,
звідки прийшла ця
назва і що
вона означає.
ІІІ. Сприйняття і розуміння учнями нового
матеріалу
3.1. Слово вчителя
Розрізнення
назв істот і неістот у граматиці не завжди відповідає поділу на живі і неживі
предмета. Тому важливе значення має з’ясування не тільки смислової, а й
граматичної ознаки — закінчення знахідного відмінка множини, що, як правило,
збігається у назвах істот і з називним — у назвах неістот.
Одним зі
способів розрізнення цих двох груп іменників є також постановка
питання: хто? (до назв істот) і що? (до назв неістот).
Іменники
поділяються на власні та загальні.
Загальні
іменники — це назви, що є спільні для ряду однотипних предметів, істот, явищ,
понять.
Власні
іменники використовуються для того, щоб з ряду предметів певного роду виділити
якийсь основний предмет. До власних іменників належать імена, прізвища,
географічні назви, клички тварин, назви книжок, газет, журналів, кінофільмів,
кораблів, різних організацій, назви високих посад, свят тощо. Власні іменники
пишуться з великої букви. Назви книжок, журналів, кораблів, магазинів тощо
беруться в лапки. Власні іменники можуть виражатися одним словом: Тетяна, кількома словами: Організація Об’єднаних Націй. Якщо у
складі власного імені, вираженого словосполученням, є загальні назви, то вони
пишуться з малої букви: Восьме березня.
IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
4.1. Вибірковий диктант
Виписати іменники. Довести, що виписані слова — іменники.
Визначити назви істот і назви неістот.
Зеленіти, зелений, зелень, зграя,
працювати, пращ, працівник, працьовитий, мужній, змужніти, мужність,читання,
прочитаний, низина, низові, запорізьке, Запоріжжя, сікти, Січ,січовий, січовик,
татарський, татарин,
лісник,
лісовик, лісовий.
V. Підсумок уроку
5.1. Слово вчителя
Сьогоднішній урок
хочу закінчити словами
Р.Гамзатова: „Немає нагороди більшої,
ніж ім’я, немає
скарбу дорожчого над
життя. Бережи це…”
VІ. Домашнє завдання
Скласти 5-6 речень з власними
назвами.
Ігрові завдання:
1) Гра „Ерудит” .
До поданих
загальних назв дібрати
іменники - власні назви.
Журнал ...
Письменник ...
Річка ...
Місто...
Країна...
2) Гра-дослідження „Атлас
іменників”
Визначити, з
якої країни прийшли
в українську мову
подані слова.
Цегла, трамвай, підлога, альбом, скарб,
фарба, флакон, тренер, спонсор,
бутерброд, оранжерея, ґудзик, вуаль, ландшафт, менеджер, повидло.
3) Продовжити речення.
Зразок. Населення України –
українці.
Населення
Англії - ... .
Населення
Німеччини - ... .
Населення
Франції - ... .
Населення
Польщі - ... .
4) Розшифрувати цифрову схему.
5) Розгадавши ребуси, визначте
рід іменників. Якого роду не названо?
Група №
2
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 клас
Тема: В. Нестайко. «Тореадори з
Васюківки»
Мета: допомогти учням глибше зрозуміти зміст та
художні особливості твору; розвивати навички аналізу епічного твору,
характеристики героїв, висловлення про них власної думки
Очікувані
результати:учні знають зміст твору, уміють аналізувати
поведінку героїв, їхні вчинки, моральний вибір у різних життєвих ситуаціях.
Теорія
літератури:пригодницька повість, герой твору, художні
засоби.
Обладнання:портрет
письменника, видання твору, ілюстрації до нього; фрагменти кінофільму
Тип
уроку:комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація
навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
У творі В. Нестайка «Тореадори з
Васюківки», з яким ми щойно ознайомилися, багато пригод, романтики, гумору.
Повість читати легко й цікаво. Але за такою, здавалося б, легкістю криються
важливі й необхідні в житті людини речі, як уміння дружити, думати про інших,
брати відповідальність на себе, бути милосердним. Про секрети художньої
майстерності і йтиметься на уроці.
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів
1. Перевірка
домашнього завдання.
(Переказ ключових епізодів повісті
В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».)
ІІІ. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу
1. Робота
з підручником.
Опрацювання статей та рубрик
підручника.
2. Завдання
пошуково-дослідницького характеру.
1) Схарактеризуйте
улюбленого героя з повісті В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».
2) З’ясуйте,
який моральний вибір здійснюють герої твору в різних життєвих ситуаціях.
3) За
матеріалами прочитаних розділів заповніть таблицю.
ІV. Закріплення
знань, умінь і навичок
V. Домашнє
завдання
Самостійно прочитати розділи про те, як
хлопці рятували бабу Мокрину та її скарб.
VІ. Підсумок
уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Мені цікаво було… —
Ігри
Гра «Шифрувальник».
Розшифруйте три ключових слова до теми.
К
|
|
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
Я
|
В
|
|
|
А
|
|
А
|
|
|
|
|
|
С
|
|
|
А
|
|
|
|
|
Ч
|
|
|
Відповідь:
Контрибуція, Варава, Собакевич.
Гра «Кросворд»
Розгадайте кросворд й у виділеному
стовпчику прочитайте ключове слово.
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1) Закордонне
кіно, яке дивилися хлопці.
2) Ім’я
молодшої сестрички Яви.
3) Його
хлопці випустили в клубі під час лекції.
4) Ім’я
другої кандидатури на бика для кориди.
5) Дивне
ім’я Явиної корови.
6) Як
назвали хлопці врятоване цуценя.
Ключове слово — дружба.
Літературна гра «Угадай героя».
Визначте, про кого йдеться.
1) Противна
й плямиста, як географічна карта. (Свиня Манюня.)
2) Мисливець
завзятий, на полюванні, коли стріляє, ліве око онучею зав’язує. (Дід Яви —
Варава.)
3) …Вона,
замість того, щоб заплакати, раптом як закричить: «Опозогив!.. Маму-депутата на
все село опозогив. Загаза чортова!». (Сестра Яви — Яришка.)
4) То таке
страшнюче Мурмило, що його навіть сам зоотехнік Іван Свиридович боїться. Очі —
наче тракторні фари. Землю гребе ногами, як екскаватор. (Бугай Петька.)
Група № 3
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 клас
Тема: М. Вороний. Поема
«Євшан-зілля», її головна думка, образи та художні особливості
Мета: допомогти учням глибше усвідомити поняття
«ліро-епічний твір», «поема»; визначати ідейно-художні особливості твору;
розвивати навички виразного, вдумливого читання ліро-епічних творів,
характеристики образів, співвіднесення із сучасністю давноминулих подій,
описаних у поемі
Очікувані
результати:учні знають зміст поеми М. Вороного
«Євшан-зілля»; визначають головну думку поеми; характеризують образ головного
героя; пояснюють співвідношення подій минулого із сучасністю.
Теорія
літератури:ліро-епічний твір, поема, художні образи.
Обладнання:портрет
письменника, видання твору, ілюстрації до нього
Тип
уроку:комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація
навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
«Можна вибрать друга і по духу брата,
та не можна рідну матір вибирати»,— говориться у відомому вірші українського
поета В. Симоненка. Як матір, неможливо вибрати й Батьківщину. Справжній
патріот, письменник М. Вороний теж дотримувався такої думки. Він уболівав
за долю Вітчизни, українського народу й шукав відповіді на болючі питання
сучасності в давній історії.
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів
1. Перевірка
домашнього завдання.
(Розповідь учнів про М. Вороного;
переказ ключових епізодів поеми «Євшан-зілля».)
ІІІ. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу
1. Робота
з підручником.
Опрацювання статей та рубрик
підручника.
2. Робота
з літературознавчим словником.
Ліро-епічний твір
— віршований твір, у якому поєднуються лірика й епос; розповідаючи про якісь
події, поет водночас висловлює свої почуття.
Поема
— віршований твір із чітко визначеним сюжетом. Розповідь про події часто
поєднуються з висловленням авторських почуттів.
3. Завдання
пошуково-дослідницького характеру.
1) Зі
скількох смислових частин складається поема, з якими творами перегукується?
(Складається з трьох частин, перегукується з легендами, переказами, літописними
оповіданнями.)
2) Доведіть,
що твір М. Вороного — поема. Запишіть ознаки поеми, які відрізняють її від
власне ліричного твору та від власне епічного.
3) Проаналізуйте
поему, визначивши тему, головну думку, головних і другорядних героїв.
4. Визначення
теми й основної думки твору.
Орієнтовна
відповідь
Тема: історія
половецького юнака, який, потрапивши в полон і живучи в достатку, забув про
батьків і свій край, а батько повернув його за допомогою запаху полину з
рідного половецького степу.
Основна думка (ідея): не
можна забувати ні батьківщину, ні мову, ні звичаї свого народу. Автор закликає
людей пам’ятати свій рід і народ, свою історію.
5. Проблемне
питання.
Що означає образ — євшан-зілля у творі?
Яка його сила? Що воно може зробити?
ІV. Закріплення
знань, умінь і навичок
1. Творче
завдання.
Складіть сенкан до твору
М. Вороного «Євшан-зілля».
Євшан-зілля
Терпке, запашне.
Будить, зворушує, чарує.
Любов до народу свого повертає.
Пам’ять.
V. Домашнє
завдання
Знати зміст поеми М. Вороного «Євшан-зілля»,
уміти його аналізувати, характеризувати образи, висловлювати свою думку про
них.
Завдання підвищеної
складності. Скласти усний твір-роздум «Моє
розуміння патріотизму».
VІ. Підсумок
уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Я розумію почуття — патріотизму як…
Ігри
Гра «Бліц-турнір» (2 команди гравців)
1) У поемі
«Євшан-зілля» розповідається про сина… (хана).
2) В
основу твору М. Вороного лягло… (літописне оповідання).
3) Юнак із
поеми потрапив у полон до… (князя Володимира).
4) У
полоні хлопцю жилося дуже… (добре).
5) Синонім
до слова гудець — … (співець).
6) Хан
посилає гудця в землю Руську, щоб… (повернути сина).
7) Якщо
ханський син не згадає рідного краю, батько наказав посланцю… (дати хлопцеві
понюхати євшан-зілля).
8) Гудець
співав про славні половецькі походи, і його спів… (не вразив ханського сина).
9) Остатньою
надією гудця було… (чарівне зілля).
10) Рослина євшан — це… (різновид полину).
11) «Манівцями блукати» означає… (йти без дороги,
йти не знати куди, заблукати).
12) Автор хоче такого євшан-зілля й для українців, щоб… (вони завжди
пам’ятали свою батьківщину).
Гра «Шифрувальник».
Розшифруйте три ключових слова до теми.
Б
|
Ю
|
В
|
Л
|
О
|
Відповідь:
любов.
Т
|
О
|
Б
|
Ь
|
А
|
К
|
Відповідь:
батько.
Л
|
О
|
Н
|
П
|
И
|
Відповідь:
полин.
Гра «Логічні пари»
Поєднайте героїв твору та значення
євшан-зілля для кожного з них.
Хан
|
|
воскресіння, ліки, повернення пам’яті
|
Співець
|
|
батьківська любов, остання надія,
продовження роду
|
Син
|
|
заповітна мрія, віра, надія, любов
|
Ліричний герой
|
|
вірність своїй землі, любов до пісні
|
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА
УРОКУ
Етап
уроку
|
Вид,
назва ігри
|
Зміст
ігри
|
1. Мотивація навчання школярів
|
|
|
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
|
|
|
ІІІ. Сприйняття і розуміння учнями нового матеріалу
|
|
|
IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
|
|
|
V. Підсумок уроку
|
|
|
VІ. Домашнє завдання
|
|
|
3. Обговорення результатів
роботи в широкому колі.
·
Чим ви
керувались при виборі певної гри на певному етапі уроку? (відповідність
матерілу гри навчальному матеріалу уроку, реалізація дидактичних і розвиваючих
цілей уроку засобом даної гри)
·
Чи доцільно
використовувати певний вид гри на певному етапі уроку?
·
Чи всі
запропоновані ігри можна використати на цьому уроці? Обгрунтувати.
4. Завдання: (2-3
хв.) скласти алгоритм використання ігрових технологій на
уроках української мови і літератури
Складання констуктора ігрових технологій
Складання констуктора ігрових технологій
III. Етап
аналізу й узагальнення
1. Закінчення
гри. Аналіз роботи, рефлексія.
СПИСОК
ЛІТЕРАТУРИ
1.
Про Концепцію загальної середньої
освіти. Середня освіта, № 2, 2002.
2.
Національна доктрина розвитку освіти.
Освіта України, № 33, 2002.
3.
Концепція Миколаївської гімназії № 4,
від 21.12.2001.
4.
Глазова О.П. Українська мова. 6 клас.
Матеріали до уроків: Посібник для вчителя. – Харків: Ранок, 2000.
5.
Житник Б.О. Методичний порадник: форми і
методи навчання. – Харків: Вид. група «Основа», 2005.
6.
Інтелектуальні ігри на уроках
української мови та літератури / Упорядник К.Ю.Голобородько. – Х.: Вид. група
«Основа», 2006.
7.
Інтерактивні технології на уроках
української словесності / Укладач Р.Орищин. – Тернопіль: Підручники і
посібники, 2008.
8.
Кривокінь І. та ін. Інтерактивні
технології – шлях до формування творчої особистості. – Завуч, № 28, 2008.
9.
Майстер-клас учителя української мови: 6
клас / Упорядник О.Несисюк. – К.: Ред. загальнопед. газ., 2005.
10.
Одарченко В. Активізація пізнавальної
діяльності учнів на уроках мови. – К.: Радянська школа, 1982.
11.
Передрій Г. Про цікаві завдання й ігрові
форми роботи з української мови. – Диво слово, № 1, 2005.
12.
Пометун О.І. та ін. Сучасний урок. Інтерактивні
технології навчання: Наук.-метод. Посібник. – К.: Видавництво А.С.К., 2004.
13.
Радзіх С. Інтеграція інтерактивних
технологій на уроках української словесності. – Тернопіль: підручники і
посібники, 2007.
14.
Рудницька О.Б. Нетрадиційні завдання з
української мови. 5-9 класи. Посібник для вчителя. – Тернопіль: Мандрівець,
2004.
15.
Федоренко В.Л. Енциклопедія
інтелектуальних ігор на уроках української мови: - Х.: Вид. група «Основа»,
2007.
16.
Бітянова М. Дитина у школі: технології
розвитку. - К.: Главник, 2007.
17.
Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для
студентів вищих навчальних закладів. - К.: Видавничий центр
"Академія", 2002
18.
Подоляк Л.Г., Главник О.П. Основи
педагогічної психології (психологія виховання). Навчальний посібник. - К.:
Главник, 2006
19.
Васьков
Ю. В. Педагогічні теорії, технології, досвід (Дидактичний аспект). - X.: Скорпіон, 2000
20.
Освітні
технології: Навч.-метод. посіб. / О. М. Пехота, А. 3. Кіктенко, О. М. Любарська
та ін.; за заг. ред. О. М. Пєхоти. - К.: А.С.К., 2001
21.
Перспективні
освітні технологи: Наук.-метод. посібник. / За ред. Г. С. Сазоненко. - К.:
Гопак, 2000
22.
Варзацька Л., Кратасюк Л. Інтерактивні
технології в системі особистісно-зорієнтованої освіти. – К : Бібліотека
"Дивослова", 2006. – № 4. – 64 с.
23.
Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні
технології :
на¬вчальний посібник. – К. : Академвидав. – 2004.=
24.
Інноваційні
технології та сучасний урок літератури / Упоряд. І.Кузьменчук. – К.: Вид. дім
"Шкільний світ" : Вид. Л.Галіцина, 2006. – 128 с. – (Б-ка
"Шкільного світу").
25.
Панчук
О. Особистісно зорієнтована модель роботи //Українська мова і література. –
2010. – №23.
26.
Пєхота
О.М. Освітні технології : навчальний посібник. – К. : А.С.К., 2004.
27.
Сиротенко
Г.О. Сучасний урок : інтерактивні технології навчання. – Харків: Основа. –
2003. – 80 с.
28.
Софій
Н.З., Кузьменко В.У. Про Сто і один метод активного навчання. – К. : Крок
за кроком, 2003. – 116 с.
29.
Фасоля А.М. Особистісно-зорієнтоване
навчання :
цілепокладання, рефлексія, оцінка // Українська мова та література. – 2004. – №
7. – С. 2 – 9.
ЗАСІДАННЯ
ІНІЦІАТИВНОЇ ТВОРЧОЇ ГРУПИ МОЛОДИХ
ПЕДАГОГІВ
ІЗ
ВПРОВАДЖЕННЯ ІГРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ НАВЧАННЯ
ДІЛОВА
ГРА
Тема: «Конструктор ігрових технологій»
Мета:
·
ознайомити учасників з
науково-теоретичним підґрунтям ігрових технологій, розкрити специфіку педагогічних
умов для організації і застосування ігрових технологій при вивченні української
мови і літератури;
·
залучити молодих
фахівців до участі в практичних заняттях із упровадженням ігрових
технологій;
·
впливати на формування
активної професійної позиції щодо вироблення власних підходів до необхідності
застосування ігрових технологій при вивченні української мови і літератури.
Вид заход: засідання творчої групи
молодих педагогів
Тип заходу: ділова гра
Епіграф:
«… у грі розкривається перед дітьми
світ, творчі можливості особистості. Без гри немає і не може бути повноцінного
дитячого розвитку. Гра – це величезне світле вікно, через яке в духовний
світ дитини вливається життєдайний потік уявлень, понять про навколишній світ. Гра – це іскра, яка запалює вогник
допитливості та зацікавленості».
В. О. Сухомлинський
ПЛАН
ПРОВЕДЕННЯ ДІЛОВОЇ ГРИ
ХІД
ДІЛОВОЇ ГРИ
І. Етап
підготовки до ділової гри
1. Загальний
опис ділової гри (1-2 хв.)
Ділова
гра «Конструктор ігрових технологій» проводиться з метою вироблення навичок
практичного застосування ігрових технологій молодими педагогами на уроках
української мови і літератури.
Правила
проведення гри: гра проводиться у три
етапи: 1-й етап – формування проблемних міні-груп, 2-й етап – виконання практичних
і рольових завдань, 3-й етап – узагальнення результатів гри, складання алгоритму використання ігрових технологій.
Задачі проблемних
міні-груп: визначити доцільність
використання дидактичних ігор різних видів на певних етапах уроку та
обгрунтувати свій вибір
ІІ. Етап
проведення ділової гри
1. Поділ учасників на проблемні
міні-групи, вибір назви групи (2-3 хвилини). Учасники гри
розподіляються на групи за методом випадкового
вибору. Пропонуємо учасникам гри зробити розрахунок на «перший – другий
– третій». Далі учасники розподіляються за групами залежно від названого
номера.
2. Ігрове завдання (5 хв.).
Розглянути конспект уроку та різні види дидактичних ігор, які пропонується
використати на різних етапах цього уроку. Заповнити технологічну карту уроку. Презентувати
результати роботи, обгрунтувавши вибір певної гри.
Група №
1
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 5 клас
Тема. Іменники — назви істот і неістот. Іменники загальні
й власні
Мета: розширити знання учнів про іменник як частину мови,
сприяти зміцненню навичок розрізняти
назви істот і неістот, визначати власні та
загальні назви; формувати вміння знаходити власні й загальні назви у
текстах; розвивати творчі вміння використовувати різні категорії іменників у
власних висловлюваннях; пробуджувати
інтерес до походження
свого роду, прізвища,
імені; прищеплювати любов
до української мови. Обладнання:
підручник, таблиці.
Внутрішньопредметні зв’язки:
— лексикологія і фразеологія: засвоєння
нових слів на позначення осіб, предметів, явищ, прислів’їв, крилатих висловів;
—
культура мовлення і стилістика: використання в мовленні іменників —
синонімів, омонімів.
Міжпредметні зв’язки:
історія України, географія, література.
Тип уроку: урок
формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчання школярів
1.1.
Організаційний момент
1.2. Перевірка
домашнього завдання
1.3. Оголошення
епіграфа уроку й робота з ним
Взагалі без іменння ніхто між людей не буває.
Хто б
не родився на
світ – родовита людина чи
проста,
Кожного з
них, породивши,
Іменням батьки
наділяють.
Гомер
ІІ. Повідомлення теми
та мети уроку
А
відгадайте-но: що я таке?
Всі хочуть,
як народиться дитина,
Щоб я
було красиве і
дзвінке,
Бо носить
все життя мене
людина. (Ім’я )
Яке твоє
ім’я, прізвище, хто
твої батьки, де
живеш? – це перше, що
запитують людину, знайомлячись. І кожен
називає своє ім’я,
не задумуючись, чому
він так зветься,
звідки прийшла ця
назва і що
вона означає.
ІІІ. Сприйняття і розуміння учнями нового
матеріалу
3.1. Слово вчителя
Розрізнення
назв істот і неістот у граматиці не завжди відповідає поділу на живі і неживі
предмета. Тому важливе значення має з’ясування не тільки смислової, а й
граматичної ознаки — закінчення знахідного відмінка множини, що, як правило,
збігається у назвах істот і з називним — у назвах неістот.
Одним зі
способів розрізнення цих двох груп іменників є також постановка
питання: хто? (до назв істот) і що? (до назв неістот).
Іменники
поділяються на власні та загальні.
Загальні
іменники — це назви, що є спільні для ряду однотипних предметів, істот, явищ,
понять.
Власні
іменники використовуються для того, щоб з ряду предметів певного роду виділити
якийсь основний предмет. До власних іменників належать імена, прізвища,
географічні назви, клички тварин, назви книжок, газет, журналів, кінофільмів,
кораблів, різних організацій, назви високих посад, свят тощо. Власні іменники
пишуться з великої букви. Назви книжок, журналів, кораблів, магазинів тощо
беруться в лапки. Власні іменники можуть виражатися одним словом: Тетяна, кількома словами: Організація Об’єднаних Націй. Якщо у
складі власного імені, вираженого словосполученням, є загальні назви, то вони
пишуться з малої букви: Восьме березня.
IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
4.1. Вибірковий диктант
Виписати іменники. Довести, що виписані слова — іменники.
Визначити назви істот і назви неістот.
Зеленіти, зелений, зелень, зграя,
працювати, пращ, працівник, працьовитий, мужній, змужніти, мужність,читання,
прочитаний, низина, низові, запорізьке, Запоріжжя, сікти, Січ,січовий, січовик,
татарський, татарин,
лісник,
лісовик, лісовий.
V. Підсумок уроку
5.1. Слово вчителя
Сьогоднішній урок
хочу закінчити словами
Р.Гамзатова: „Немає нагороди більшої,
ніж ім’я, немає
скарбу дорожчого над
життя. Бережи це…”
VІ. Домашнє завдання
Скласти 5-6 речень з власними
назвами.
Ігрові завдання:
1) Гра „Ерудит” .
До поданих
загальних назв дібрати
іменники - власні назви.
Журнал ...
Письменник ...
Річка ...
Місто...
Країна...
2) Гра-дослідження „Атлас
іменників”
Визначити, з
якої країни прийшли
в українську мову
подані слова.
Цегла, трамвай, підлога, альбом, скарб,
фарба, флакон, тренер, спонсор,
бутерброд, оранжерея, ґудзик, вуаль, ландшафт, менеджер, повидло.
3) Продовжити речення.
Зразок. Населення України –
українці.
Населення
Англії - ... .
Населення
Німеччини - ... .
Населення
Франції - ... .
Населення
Польщі - ... .
4) Розшифрувати цифрову схему.
5) Розгадавши ребуси, визначте
рід іменників. Якого роду не названо?
Група №
2
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 клас
Тема: В. Нестайко. «Тореадори з
Васюківки»
Мета: допомогти учням глибше зрозуміти зміст та
художні особливості твору; розвивати навички аналізу епічного твору,
характеристики героїв, висловлення про них власної думки
Очікувані
результати:учні знають зміст твору, уміють аналізувати
поведінку героїв, їхні вчинки, моральний вибір у різних життєвих ситуаціях.
Теорія
літератури:пригодницька повість, герой твору, художні
засоби.
Обладнання:портрет
письменника, видання твору, ілюстрації до нього; фрагменти кінофільму
Тип
уроку:комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація
навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
У творі В. Нестайка «Тореадори з
Васюківки», з яким ми щойно ознайомилися, багато пригод, романтики, гумору.
Повість читати легко й цікаво. Але за такою, здавалося б, легкістю криються
важливі й необхідні в житті людини речі, як уміння дружити, думати про інших,
брати відповідальність на себе, бути милосердним. Про секрети художньої
майстерності і йтиметься на уроці.
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів
1. Перевірка
домашнього завдання.
(Переказ ключових епізодів повісті
В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».)
ІІІ. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу
1. Робота
з підручником.
Опрацювання статей та рубрик
підручника.
2. Завдання
пошуково-дослідницького характеру.
1) Схарактеризуйте
улюбленого героя з повісті В. Нестайка «Тореадори з Васюківки».
2) З’ясуйте,
який моральний вибір здійснюють герої твору в різних життєвих ситуаціях.
3) За
матеріалами прочитаних розділів заповніть таблицю.
ІV. Закріплення
знань, умінь і навичок
V. Домашнє
завдання
Самостійно прочитати розділи про те, як
хлопці рятували бабу Мокрину та її скарб.
VІ. Підсумок
уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Мені цікаво було… —
Ігри
Гра «Шифрувальник».
Розшифруйте три ключових слова до теми.
Відповідь:
Контрибуція, Варава, Собакевич.
Гра «Кросворд»
Розгадайте кросворд й у виділеному
стовпчику прочитайте ключове слово.
1) Закордонне
кіно, яке дивилися хлопці.
2) Ім’я
молодшої сестрички Яви.
3) Його
хлопці випустили в клубі під час лекції.
4) Ім’я
другої кандидатури на бика для кориди.
5) Дивне
ім’я Явиної корови.
6) Як
назвали хлопці врятоване цуценя.
Ключове слово — дружба.
Літературна гра «Угадай героя».
Визначте, про кого йдеться.
1) Противна
й плямиста, як географічна карта. (Свиня Манюня.)
2) Мисливець
завзятий, на полюванні, коли стріляє, ліве око онучею зав’язує. (Дід Яви —
Варава.)
3) …Вона,
замість того, щоб заплакати, раптом як закричить: «Опозогив!.. Маму-депутата на
все село опозогив. Загаза чортова!». (Сестра Яви — Яришка.)
4) То таке
страшнюче Мурмило, що його навіть сам зоотехнік Іван Свиридович боїться. Очі —
наче тракторні фари. Землю гребе ногами, як екскаватор. (Бугай Петька.)
Група № 3
УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 клас
Тема: М. Вороний. Поема
«Євшан-зілля», її головна думка, образи та художні особливості
Мета: допомогти учням глибше усвідомити поняття
«ліро-епічний твір», «поема»; визначати ідейно-художні особливості твору;
розвивати навички виразного, вдумливого читання ліро-епічних творів,
характеристики образів, співвіднесення із сучасністю давноминулих подій,
описаних у поемі
Очікувані
результати:учні знають зміст поеми М. Вороного
«Євшан-зілля»; визначають головну думку поеми; характеризують образ головного
героя; пояснюють співвідношення подій минулого із сучасністю.
Теорія
літератури:ліро-епічний твір, поема, художні образи.
Обладнання:портрет
письменника, видання твору, ілюстрації до нього
Тип
уроку:комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація
навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
«Можна вибрать друга і по духу брата,
та не можна рідну матір вибирати»,— говориться у відомому вірші українського
поета В. Симоненка. Як матір, неможливо вибрати й Батьківщину. Справжній
патріот, письменник М. Вороний теж дотримувався такої думки. Він уболівав
за долю Вітчизни, українського народу й шукав відповіді на болючі питання
сучасності в давній історії.
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів
1. Перевірка
домашнього завдання.
(Розповідь учнів про М. Вороного;
переказ ключових епізодів поеми «Євшан-зілля».)
ІІІ. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу
1. Робота
з підручником.
Опрацювання статей та рубрик
підручника.
2. Робота
з літературознавчим словником.
Ліро-епічний твір
— віршований твір, у якому поєднуються лірика й епос; розповідаючи про якісь
події, поет водночас висловлює свої почуття.
Поема
— віршований твір із чітко визначеним сюжетом. Розповідь про події часто
поєднуються з висловленням авторських почуттів.
3. Завдання
пошуково-дослідницького характеру.
1) Зі
скількох смислових частин складається поема, з якими творами перегукується?
(Складається з трьох частин, перегукується з легендами, переказами, літописними
оповіданнями.)
2) Доведіть,
що твір М. Вороного — поема. Запишіть ознаки поеми, які відрізняють її від
власне ліричного твору та від власне епічного.
3) Проаналізуйте
поему, визначивши тему, головну думку, головних і другорядних героїв.
4. Визначення
теми й основної думки твору.
Орієнтовна
відповідь
Тема: історія
половецького юнака, який, потрапивши в полон і живучи в достатку, забув про
батьків і свій край, а батько повернув його за допомогою запаху полину з
рідного половецького степу.
Основна думка (ідея): не
можна забувати ні батьківщину, ні мову, ні звичаї свого народу. Автор закликає
людей пам’ятати свій рід і народ, свою історію.
5. Проблемне
питання.
Що означає образ — євшан-зілля у творі?
Яка його сила? Що воно може зробити?
ІV. Закріплення
знань, умінь і навичок
1. Творче
завдання.
Складіть сенкан до твору
М. Вороного «Євшан-зілля».
Євшан-зілля
Терпке, запашне.
Будить, зворушує, чарує.
Любов до народу свого повертає.
Пам’ять.
V. Домашнє
завдання
Знати зміст поеми М. Вороного «Євшан-зілля»,
уміти його аналізувати, характеризувати образи, висловлювати свою думку про
них.
Завдання підвищеної
складності. Скласти усний твір-роздум «Моє
розуміння патріотизму».
VІ. Підсумок
уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Я розумію почуття — патріотизму як…
Ігри
Гра «Бліц-турнір» (2 команди гравців)
1) У поемі
«Євшан-зілля» розповідається про сина… (хана).
2) В
основу твору М. Вороного лягло… (літописне оповідання).
3) Юнак із
поеми потрапив у полон до… (князя Володимира).
4) У
полоні хлопцю жилося дуже… (добре).
5) Синонім
до слова гудець — … (співець).
6) Хан
посилає гудця в землю Руську, щоб… (повернути сина).
7) Якщо
ханський син не згадає рідного краю, батько наказав посланцю… (дати хлопцеві
понюхати євшан-зілля).
8) Гудець
співав про славні половецькі походи, і його спів… (не вразив ханського сина).
9) Остатньою
надією гудця було… (чарівне зілля).
10) Рослина євшан — це… (різновид полину).
11) «Манівцями блукати» означає… (йти без дороги,
йти не знати куди, заблукати).
12) Автор хоче такого євшан-зілля й для українців, щоб… (вони завжди
пам’ятали свою батьківщину).
Гра «Шифрувальник».
Розшифруйте три ключових слова до теми.
Відповідь:
любов.
Відповідь:
батько.
Відповідь:
полин.
Гра «Логічні пари»
Поєднайте героїв твору та значення
євшан-зілля для кожного з них.
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА
УРОКУ
3. Обговорення результатів
роботи в широкому колі.
·
Чим ви
керувались при виборі певної гри на певному етапі уроку? (відповідність
матерілу гри навчальному матеріалу уроку, реалізація дидактичних і розвиваючих
цілей уроку засобом даної гри)
·
Чи доцільно
використовувати певний вид гри на певному етапі уроку?
·
Чи всі
запропоновані ігри можна використати на цьому уроці? Обгрунтувати.
4. Завдання: (2-3
хв.) скласти алгоритм використання ігрових технологій на
уроках української мови і літератури
Складання констуктора ігрових технологій
III. Етап
аналізу й узагальнення
1. Закінчення
гри. Аналіз роботи, рефлексія.
СПИСОК
ЛІТЕРАТУРИ
1.
Про Концепцію загальної середньої
освіти. Середня освіта, № 2, 2002.
2.
Національна доктрина розвитку освіти.
Освіта України, № 33, 2002.
3.
Концепція Миколаївської гімназії № 4,
від 21.12.2001.
4.
Глазова О.П. Українська мова. 6 клас.
Матеріали до уроків: Посібник для вчителя. – Харків: Ранок, 2000.
5.
Житник Б.О. Методичний порадник: форми і
методи навчання. – Харків: Вид. група «Основа», 2005.
6.
Інтелектуальні ігри на уроках
української мови та літератури / Упорядник К.Ю.Голобородько. – Х.: Вид. група
«Основа», 2006.
7.
Інтерактивні технології на уроках
української словесності / Укладач Р.Орищин. – Тернопіль: Підручники і
посібники, 2008.
8.
Кривокінь І. та ін. Інтерактивні
технології – шлях до формування творчої особистості. – Завуч, № 28, 2008.
9.
Майстер-клас учителя української мови: 6
клас / Упорядник О.Несисюк. – К.: Ред. загальнопед. газ., 2005.
10.
Одарченко В. Активізація пізнавальної
діяльності учнів на уроках мови. – К.: Радянська школа, 1982.
11.
Передрій Г. Про цікаві завдання й ігрові
форми роботи з української мови. – Диво слово, № 1, 2005.
12.
Пометун О.І. та ін. Сучасний урок. Інтерактивні
технології навчання: Наук.-метод. Посібник. – К.: Видавництво А.С.К., 2004.
13.
Радзіх С. Інтеграція інтерактивних
технологій на уроках української словесності. – Тернопіль: підручники і
посібники, 2007.
14.
Рудницька О.Б. Нетрадиційні завдання з
української мови. 5-9 класи. Посібник для вчителя. – Тернопіль: Мандрівець,
2004.
15.
Федоренко В.Л. Енциклопедія
інтелектуальних ігор на уроках української мови: - Х.: Вид. група «Основа»,
2007.
16.
Бітянова М. Дитина у школі: технології
розвитку. - К.: Главник, 2007.
17.
Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для
студентів вищих навчальних закладів. - К.: Видавничий центр
"Академія", 2002
18.
Подоляк Л.Г., Главник О.П. Основи
педагогічної психології (психологія виховання). Навчальний посібник. - К.:
Главник, 2006
19.
Васьков
Ю. В. Педагогічні теорії, технології, досвід (Дидактичний аспект). - X.: Скорпіон, 2000
20.
Освітні
технології: Навч.-метод. посіб. / О. М. Пехота, А. 3. Кіктенко, О. М. Любарська
та ін.; за заг. ред. О. М. Пєхоти. - К.: А.С.К., 2001
21.
Перспективні
освітні технологи: Наук.-метод. посібник. / За ред. Г. С. Сазоненко. - К.:
Гопак, 2000
22.
Варзацька Л., Кратасюк Л. Інтерактивні
технології в системі особистісно-зорієнтованої освіти. – К : Бібліотека
"Дивослова", 2006. – № 4. – 64 с.
23.
Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні
технології :
на¬вчальний посібник. – К. : Академвидав. – 2004.=
24.
Інноваційні
технології та сучасний урок літератури / Упоряд. І.Кузьменчук. – К.: Вид. дім
"Шкільний світ" : Вид. Л.Галіцина, 2006. – 128 с. – (Б-ка
"Шкільного світу").
25.
Панчук
О. Особистісно зорієнтована модель роботи //Українська мова і література. –
2010. – №23.
26.
Пєхота
О.М. Освітні технології : навчальний посібник. – К. : А.С.К., 2004.
27.
Сиротенко
Г.О. Сучасний урок : інтерактивні технології навчання. – Харків: Основа. –
2003. – 80 с.
28.
Софій
Н.З., Кузьменко В.У. Про Сто і один метод активного навчання. – К. : Крок
за кроком, 2003. – 116 с.
29.
Фасоля А.М. Особистісно-зорієнтоване
навчання :
цілепокладання, рефлексія, оцінка // Українська мова та література. – 2004. – №
7. – С. 2 – 9.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Комментариев нет:
Отправить комментарий