ТЕМА: Протистояння добра і зла в оповіданні Є. Гуцала «Лось»
МЕТА:
Дидактичний
аспект:
закріпити знання
учнів з теорії літератури: жанр твору – оповідання, композиція художнього
твору, літературний портрет; закріпити знання учнів про композицію оповідання Є.Гуцала
«Лось»; навчати виділяти та пояснювати в оповіданні найбільш вражаючі
фрагменти, давати власну оцінку зображуваному; навчати аналізувати художній
образ на основі оцінки дії та вчинків героїв, авторської оцінки персонажів;
навчати учнів
аналізувати художній текст: добирати цитати з тексту на підтвердження власних
думок; закріпити знання учнів про морально-етичну категорію «добро»; скласти
«формулу добра» за оповіданням Є. Гуцало «Лось»
Розвиваючий
аспект:
розвивати навички виразного читання, уміння
переказувати текст; розвивати вміння роботи з текстом, аналізу художднього
літературного твору;
образне мислення, творчу уяву
Виховний аспект:
виховувати любов
до світу природи і людини в ньому, до добра та милосердя, усвідомлення турботи
про світ природи як неодмінну рису гуманної, гідної поведінки; виховувати в учнів
відразу до лицемірства, жорстокості
Компетентісний
аспект:
формувати і
розвивати літературну, комунікативно-мовленнєву, загальнокультурну,
соціокультурну, ціннісно-світоглядну компетентність
Технологічний
аспект:
технологія
розвиваючого навчання, розвитку критичного мислення, навчання як дослідження,
проектна технологія
ЗАВДАННЯ УРОКУ:
Навчити учнів
критично оцінювати дії та вчинки героїв оповідання, давати особисту оцінку
подіям та героям, узагалшьнювати результати дослідження
ТИП УРОКУ: урок систематизації та узагальнення знань,
умінь, навичок
ВИД УРОКУ:
урок-дослідження
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: підручник, ілюстрації до оповідання «Лось», портрет
Є.Гуцала, картки-ілюстрації до складання композиційної лінії, картки для
складання інформаційного грона та «формули добра», відоряд (комп’ютерна
підтримка)
ЕПІГРАФ УРОКУ:
Немає величі там, де немає <...> добра і правди. ( Л.М. Толстой)
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ:
Чи є співчуття,
милосердя, небайдужість, бескорисливість шляхом до перемоги добра?
ХІД УРОКУ
І. Мотивація
навчальної діяльності
1) Слово
вчителя
Класик європейської літератури Л.М. Толстой сказав: «Немає величі там, де
немає <...> добра і
правди».
Отже, ми продовжуємо працювати над проектом «Тема добра і зла в творах
української літератури.
2)
Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Сьогодні ми будемо досліджувати протистояння добра і зла в оповідання Є.
Гуцала «Лось». У ході нашої роботи ми встановимо «формулу добра», порівняємо з
тими «формулами добра», які ми вже склали і дамо відповідь на проблемні питання: «Чому добру повсякчас
протистоїть зло? Чи є співчуття, милосердя, небайдужість, бескорисливість
шляхом до перемоги добра?»
Для успішної роботи нам необхідні
знання з теорії літератури: жанр
твору – оповідання, композиція художнього твору, літературний портрет.
ІІ. Актуалізація знань. Перевірка
домашнього завдання
1) Літературна
розминка
· Скласти
біля дошки композиційний малюнок оповідання за ілюстраціями до твору,
прокоментувати. (2 учні)
· Повторення
понять з теорії літератури: композиція та складові елементи композиції
2)
Бліц-турнір
· с. 225
прочитати визначення оповідання
· продовжити
фразу «Оповідання Є. Гуцала «Лось» є оповіданням тому що...» за ознаками
оповідання (3-4 учні)
ІІІ. Основний зміст роботи. Аналіз
образів твору.
Складання
«формули добра»
1) Характеристика
образу братів-підберезників. Складання інформаційного грона.
·
Які герої твору, на вашу думку,
уособлюють добро в оповіданні? (брати-підберезники)
·
Прочитай опис братів-підберезників (с.
221), Про що він свідчить? (Вони були сильні, лагідні, неагресивні)
·
Перекажіть епізод врятування лося
старшим братом (с. 221 «Але старший брат був розсудливий...»). Про що він
свідчить? (Старший брат був розумним, не розгубився в екстримальній ситуації,
був відважним)
·
Які риси характеру проявляють хлопчики
під час врятування лося? Підтвердіть свої висновки текстом. (с. 222) «Обидва
брати і не думали про те, що весняна крига – зрадлива, що вона не зважить на
те, що вони рятівники»? (про сміливість хлопчиків, відвагу)
2) Презентація роботи творчої акторської
групи учнів. Драматизація. Розігрування уривку твору за ролями.
Молодший брат. Це з заповідника.
Дядько. Заповідник далеко звідси. Сюди з заповідника лосі не бігають.
Молодший брат. Це з заповідника.
Дядько (гнівно) А вам яке діло?
Старший брат. Ми його з води вирятували (ненависним поглядом уп’явся в обличчя дядьки)
Дядько. О‑о, він однаково був би втопився!..
І вже втопився був, так? Скажете, що втопився, а пощастило витягти неживого.
Старший брат (з напруженим, гнівним виразом
обличчя) Ми його врятували!
Дядько (дуже
гнівно). Ану замовчіть мені, бо дістанеться вам од мене й
од батька вашого! Будете розумні, то матимете й собі м’яса, не скривджу.
Менший брат одвертається, приховуючи сльози. Старший брат бере його за руку, мовчки
веде до саней.
Дядько (услід братам) І роги вам віддам !
3) Бесіда за змістом
побаченого
·
Які риси характеру братів проявляються в
цьому уривку? Поясніть свої висновки. (безкорисливість, любов до природи,
усвідомлення того, що диких тварин слід охороняти, чесність)
4) Бесіда за змістом твору
·
Які, на вашу думку, риси характеру
спонукали братів рятувати лося з крижаної пастки? (співчуття до його долі,
любов до природи, небайдужість до долі лося, допомога тим, хто потрапив у біду)
·
Чи керувались хлопці користю, рятуючи
лося? (ні, робили це безкорисливо заради врятування життя)
·
Як ви думаєте, цей вчинок можна назвати
величним?
5)Вправа
«Асоціація». Робота з картками темного і світлого кольору
·
Як ви думаєте, якого кольору душа у
братів – світла чи темна? Чому? (бо вони роблять добрі, світлі вчинки)
·
А у дядька Шпичака? (темна, бо він
робить погані, чорні вчинки)
·
Як з точки зору мовознавчої науки ми
назвемо фрази «Людина з світлою душею» або «Людина з темною душею»?
(фразеологізм, крилаті слова)
6) Складання
інформаційного грона
7)
Складання «формули добра»
·
Актуалізація
знань.
- У яких
творах української літератури, які ми вивчили у 5-му класі, найяскравіше
звучить тема добра? (Народні казки «Про правду у кривду», «Ох», «Мудра
дівчина», казка В. Симоненка «Цар Плаксій і Лоскотон», казка В.Короліва-Старого
«Хуха-моховинка»)
·
Презентація
роботи творчої групи літературознавців.
Прочитати
прислів’я та приказки, які ви знайшли про добро.
Доброму всюди
добре.
Добро пушить, а
лихо сушить.
Світ не без добрих
людей.
Добре треба шукати,
а зло саме прийде.
Добро роби - добро
й буде.
Все добре переймай,
а зла уникай.
З добрим поживеш –
добро й переймеш.
Добрий чоловік
— надійніше кам'яного мосту.
Від добра ніхто не
тікає.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й
сподівайся.
·
Пригадайте «формулу добра», яку ми
склали за казкою В.Короліва-Старого «Хуха-Моховинка». Які її складові частини?
·
Складання «формули добра» за оповіданням
Є. Гуцала «Лось»
·
Компаративний аналіз «формул добра» за
казкою В. Короліва-Старого «Хуха-Моховинка» та Є.Гуцала «Лось». Визначення
спільних рис (доброзичливість, безкорисливість, небайдужість до долі інших)
·
Презентація
роботи творчої групи мовознавців.Лексична робота
Вчитель: Україна
– європейська держава,тому ми повинні знати слова-терміни, якими користується вся європейська спільнота, весь
світ. Творча група мовознавців отримала завдання підібрати синонім іншомовного
походження до слова «безкорисливість». (Альтруїзм – від фр. alter-інший.
Готовність безкорисливо діяти на благо інших, зрікаючись заради цього власних
інтересів)
8) Творча робота
Гра «Я письменник». (Усно або письмово)
Умови гри: створіть власний кінець оповідання
«Лось». Написати невеликий твір (5-7 речень) або скласти усне висловлювання
(5-7 речень).
ІV. Рефлексія
1) Робота з епіграфом
Чи підтвердили
ми епіграф нашого уроку? Доведіть
2) Бесіда за результатами уроку
· Чи
актуальна тема добра і зла в сучасному житті? Де ми зустрічаємось найчастіше з
цією темою?
· Які
висновки зробили для себе? (Найголовнішими рисами добра є співчутливість,
відсутність агресії – доброзичливість, співчуття, безкорислива допомога)
3) Інтерактивна гра «Мікрофон»
Продовжіть фразу
«Людина повинна
бути доброю, тому що...»
4) Презентація результатів
дослідження. Зв’язна розповідь за темою уроку.
«Після цього уроку я зрозумів, що добро – це неагресивність,
доброзичливість, безкорисливість, небайдужість, співчуття, сміливість, любов ло
природи. Людина повинна бути доброю, тому що всі ми живимо серед людей, і
кожнен повинен учитися розуміти інших, берегти все живе на цій планеті,
виховувати в собі непримиримість до аморальних вчинків, боротися з байдужістю,
черствістю, бо негативні жахливі вчинки залишають на все життя глибокий слід у
душі і серці людини».
V. Оголошення результатів навчальної діяльності. Самоаналіз.
VІ. Повідомлення та коментування домашнього
завдання
Метод «Вибери сам» (завдання
1-2)
1. Намалюйте ілюстрації до твору, прокоментуйте їх.
2. Написати твір-мініатюру на тему: «Що потрібно для того, щоб
роги лося щовесни зеленіли, наче «розложистий кущик»?
3. Виготовити закладинку «Формула
добра» за оповідання Є.Гуцала «Лось»
Бібліографія
1.
Авраменко О.М. Українська
література: підр. для 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.:
Грамота, 2013
2.
Євген
Гуцало /Дивосвіт “Веселки”: Антологія літератури для дітей та юнацтва: В 3-х т.
Т. 3. – К., 2005. – С. 259.
3.
Євген
Гуцало //Історія української літератури ХХ століття: В 2-х кн. Кн. 2. – К.,
1998. – С. 318-322.
4.
Євген
Гуцало //Кодлюк Я.П., Одинцова Г.С. Розповіді про письменників. – Тернопіль,
2003. – С. 25-26.
5.
Морозюк
Н.Ф. Філософія добра і зла в оповіданнях Євгена Гуцала /Н.Морозюк //Укр. літ. в
загалноосвіт. шк. – 2006. - № 8. – С. 29-31.
6.
Садкіна
В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: „Основа”, 2010.- 88 с.
7.
Шевченко
А. Феномен Євгена Гуцала /А.Шевченко //Дивослово. – 2003. – № 3. – С. 22-24
Комментариев нет:
Отправить комментарий